Pildid põlevkivi raamatu esitluselt. 90 aastat põlevkivi kaevandamist Eestis. 25.01.2008 Jõhvi kontserdimajashttp://maeselts.blogspot.com/2007/12/raamat-plevkivi-kaevandamise-ajaloost.html
http://maeselts.blogspot.com/2008/01/raamatu-esitlus.html

http://www.pohjarannik.ee/modules.php?name=News&file=article&sid=7119

Mäemehed andsid välja oma ajaloo koguteose AjaluguEile jõudis lugejateni mahukas koguteos "90 aastat põlevkivi kaevandamist Eestis. Tehnoloogia ja inimesed", mille kallal käis töö ligemale neli aastat.
See partii raamatuid, mis oli eile kaasa toodud Jõhvi kontserdimajja, müüdi läbi mõne minutiga.

1,7 kilo kaaluvat 766-leheküljelist nahkköites raamatut nimetati eile Jõhvi kontserdimajas toimunud esitlusel nii mäemeeste piibliks kui entsüklopeediaks.

Koguteos sisaldab põhjalikke artikleid kaevandustest, karjääridest ja teistest Eesti Põlevkivi üksustest, aga ka mäemehi koolitanud õppeasutustest. Raamatule lisavad elulisust ja vürtsi personaalsed mälestused kaevandustööga seotud inimestelt. Omaette väärtus on ka põhjalikud statistilised andmed nii tootmismahtudest kui töökohtadest.

Põlevkivi kaevandamise ajalugu käsitlev põhjalik teos sündis kahe omaaegse põlevkivitööstuse juhtfiguuri Ülo Tambeti ja Nikolai Varbi eestvõtmisel. Nemad tulid 2004. augustis välja selle ideega Eesti mäeseltsis ning suuresti nende kannustusel nõustus ligemale 40 teenekat mäeinseneri kirja panema oma mälestusi ja otsima üles vanu fotosid. Raamatu toimetaja Kalle Suuroja süstematiseeris kogutud materjalid loogilisse järjekorda.

Eesti Põlevkivi juhatuse liikme Enn Loko sõnul ei ole niivõrd soliidset koguteost mäemeestest kunagi varem ilmunud. "Seda enam tuleb hinnata, et see sündis suuresti tänu entusiasmile. Ega neid artikleid olnud Tambetil ja Varbil kerge kätte saada, ma tean, et vahel tuli neil nagu vanadele kaevandusjuhtidele kohane ka rusikaga vastu lauda põrutada," rääkis Loko.

Üks raamatu autoritest Arvi Toomik märkis, et kord tuletanud koostajad talle tähtaegu meelde isegi öösel kella kahe ajal tehtud telefonikõnega. Võrumaal talu pidav Voldemar Mikson tunnistas, et pidi mälestuste kirjapaneku ajaks kaks oma lehma maha müüma.

Nikolai Varbi sõnul on autorid, kellest enamik on juba vanemad kui 60aastased, talletanud artiklites oma läbielatud kogemused. Autorite seas on näiteks 13 endist kaevanduste direktorit.

Ülo Tambeti sõnul võiks see raamat olla austusavaldus nendele tuhandetele inimestele, kes on omal ajal teinud Eesti Põlevkivis metsikult ja mehemoodi tööd.

"Kuigi ma arvasin enne, et tean põlevkivi kaevandamisest kõike, mõnda asja võib-olla ehk lihtsalt ei mäleta, siis seda raamatut lugedes leidsin enda jaoks palju täiesti uut ja huvitavat," tõdes eile legendaarne Eesti Põlevkivi juht Väino Viilup.

Emeriitprofessor Enno Reinsalu sõnul on suure autorite hulga tõttu raamat nii mitmekesine kui mitmemõõtmeline. "Artiklid erinevad üksteisest kirjutuslaadilt. Mõne on kirjutanud nagu insener, mõne kui kirjanik, mõne nagu följetonist. Aga see ongi sellise raamatu puhul omaette väärtuseks," ütles Reinsalu.

Tema hinnangul peaksid laiemale lugejaskonnale muu hulgas küllaltki põnevad olema näiteks lood Sompa tolmuplahvatusest või Viru kaevanduse militaarobjektist, millest ei ole avalikult siiani veel kuigi palju räägitud.

Koguteost trükiti 1000 eksemplari ja seda müüakse 300 krooni eest vaid Eesti mäeseltsi kaudu. Väino Viilupi meelest tuleks sellest raamatust trükkida veel mitu tuhat eksemplari ja jagada seda Eesti Põlevkivi veteranidele. Enn Loko arvates peaks raamatust tegema ka venekeelse versiooni.

Raamatu väljaandmise kulud ulatusid ligemale poole miljoni kroonini ja sellest üle poole kattis riik keskkonnainvesteeringute keskuse kaudu. Lisaks toetasid raamatu kirjastamist Eesti Põlevkivi ja mitmed Ida-Viru omavalitsused.

ERIK GAMZEJEV
Laupäev, 26.1.2008

http://www.etv24.ee/index.php?06105380

Esitleti põlevkivitööstuse juubelile pühendatud koguteost

Koguteos "90 aastat põlevkivi kaevandamist Eestis".


VIDEO:Esitleti põlevkivitööstuse juubelile pühendatud koguteost


29.01.2008 07:06 Ago Gaškov, Jõhvi


Põlevkivitööstuse 90. aastapäevale pühendatud koguteose esitlus osutus samuti üheks Eesti riigi juubeliürituseks, kuna põlevkivitööstus on Eesti vabariigi eakaaslane.Mahuka raamatu koostamiseks kulus neli aastat, vahendasid "Terevisiooni" uudised.Eesti põlevkivitööstuse juubeliraamatuid on praeguseks välja antud viis. Esimene ilmus 1928. aastal, kui tähistati Riigi Põlevkivitööstuse 10. aastapäeva, järgmised ilmusid aastatel 1933 ja 1938. 1966. aastal ilmus teos pealkirjaga "50 aastat põlevkivi kaevandamist Eesti NSV-s".

Sõja eel ilmunud raamatud räägivad noorest tööstusharust. Okupatsiooniaastatel kirjastatu kannab mõningast tsensuurimõju. Sestap on äsjaüllitatud teos kõige põhjalikum ülevaade Eesti põlevkivitööstusest.Raamatu andsid välja Eesti Mäeselts, Tehnikaülikooli mäeinstituut ja aktsiaselts Eesti Põlevkivi.

Lugu Mente et Manus, EMS-s

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...